11 Mayıs 2018 Cuma

Uçan memeli

Ön bir uyarı olsun diye söylüyorum, yazının konusu kadın ve erkeklerin uykusuzluğa yaklaşımı ve tahammül kapasitesi. Bir de cinayet sebepleri.  “Yine çocuğunun uykusuzluğunu anlatacak off yeeaaaa” diyecekler okumayabilir. “Ahahahah kocasına süper giydirmiş ama aynı zamanda, çok eğlenceli” diyecekler devam edebilir.
Şurayı düzenli okuyan sınırlı sayıda kişinin bileceği gibi yavru uykusuz bir baykuş. “Çook geç saatlere kadar uyanık kalan, aşırı huysuzlanan, yanımda yatmak isteyen bir çocuk” falan dersem çarpılırım. Ama kim bana, “bunda ne var benim eltimin oğlu şöyleydi böyleydi seninki de bişey mi…” gibi cümleler kurarsa o da çarpılır- ağzına doğru uçan bir terlik tarafından- işte burada bir anlaşalım.
Bu yavru şu an 25 aylık, ilk olarak 4 ay civarı gece uyanmalarındaki dehşetli artışla birlikte başladı her şey. İlk aşamada ben şok olmuş ama geçecek geçecek diye kendimi avutmaya çalışmıştım. Geçmedi. En iyi zamanlarda gece en az 3 kez kalkıyor ve en az 40 dakika kadar emmek ve orada iyice sızmak istiyordu. Sonra da sabah 5.30’da kurulmuş saat gibi uyanıyor, salla, pışpışla, emzir, başında bekle yapmazsam asla 6.30-7.00’ye kadar yatmıyordu. Yani şöyle bir hesap yaparsak her gün sabah (gece?) zaten 5.30’da uyanıyor ve gece en az 3 kez kalkmış oluyordum. En uzun uyuduğum kesintisiz uyku 2 saat falan oluyordu. Toplamda 6 saate ulaşmış olmak için yavrunun arkasında yemek falan yemeden yatmam gerekiyordu. Paragrafın başında “en iyi zamanlarda gece 3 kere” dedim, onu hatırladınız mı?
En kötü zaman hakkında yazmak istemiyorum, çünkü yazıyı şu an iş yerinde yazıyorum, höykürerek ağlamamın nedenini açıklamam zor olabilir.
Bu böyle 19 aya kadar gitti.
Zaten yavru 19 aylıkken artık yat-kalk-emzir-salla-al-koy döngüsünde boynum (belime kadar) sakatlandı. Fizik tedaviye falan gitmem gerekti, korkunç acılı bir süreçti. Bu 19 ay içinde tabii ki bazı kısa dönemlerde düzelmeler oldu fakat artık boynumdan kuyruk sokumuma kadarki alanda bir kasın boydan boya iflas ettiğinden bahsediyorum. Neyse, 19 aylıkken gece emzirmesini kestim, gözle görülür bir iyileşme oldu tabii uyku düzenleri(miz)nde.
Yine de yavru haftada en az 1-2 gün, gecenin kör bir vakti kalkıp, hey heyyy oturmaya mı geldik 2 saat coşalım modunda takılmaya devam etti.
Ehh, bir aydan fazla oluyor, emzirme işi de tamamen bitti ya, gece uyanınca yavruyu kocama havale etmeye başladım. Zaten garip bir şekilde gece ben yanına gidince ayılan çocuk, kocam pışpışlayıp gelince çat diye uyuyor.
Bu hafta son azıların gelişinin şerefine sanırım, yavru gece 2-3 kez kalkmaya başladı yine. Ben de kocamı dürtmek suretiyle (yavru vıkk deyince uyanıyor sanmadınız herhalde?) yavrunun yanına gönderdim.
Sonraki akşam kocam bana şahane bir cümle kurdu. Gece 2 kere uyanmış ya (yanına gidip, oğlum ben buradayım hadi uyu dedi ve 30 saniye içinde geri geldi, daha yatağa uzanırken uykusuna kaldığı yerden devam etti), tekrar edeyim; gece 2 kere uyanmış ya, iş yerinde sersem gibi olmuş, başı ağrımış (kıyamam), bu gece onu kaldırmasam olur muymuş?
Buna bi’ kükredim! “Ben 19 ay boyunca gece 2 saat kesintisiz uyusam göbek attım, 2 kere gözünü açtın diye şikayet mi ediyosun yaaaaaaaaaaaa… “ dedim.
O da, “sen yarasa gibi oldun artık, alışıksın, tek uçan memeli yarasa biliyosun di mi, sana koymaz” dedi.


Kesin anne yarasadır bu, yavru tepesinde baksana

Bunu baya sırıtarak falan söyledi.
Bu harika esprisini de birkaç gündür sürdürüyor.
Gerçekten evliliğin sırrı cinayet işlememek arkadaşlar. Hatta işkence cinayeti işlememek. Planlı, maksatlı ve zevk alarak bunu yapmamak.
Yahu ben diyorum aramız düzeliyor ne güzel de, biraz insan gibi yaşamaya başladım da, hayat pembik de laylaylayyy…
İnsan nasıl bu kadar empatiden yoksun olabilir gerçekten anlam veremiyorum. Bu adam da benim her fırsatta övdüğüm, çok düşünceli hakkını yemeyim diye savunmaya geçtiğim adam.
O dönemlerde bana ara ara diyordu ki hep yorgunsun, sürekli bezginsin, eskiden hiçbir filmi kaçırmazdık ben akşamları yalnız oturuyorum.
Ne yapayım yahu ne yapayım, hayatta kalacak kadar uyumaya çalışıyordum.
Hep şu ayrımı yapmaya çalışıyorum kendimce; hormonlar, fiziksel bağlar (emzirme gibi), toplum tarafından bize biçilmiş ve işlenmiş bazı annelikle ilgili görevlerin yarattığı bilinçaltı hallerimiz, evet biraz da yaratılışımız, bizi (anneleri) bu zor haller konusunda daha dirençli hatta bazen gönüllü kılıyor.
Bunları al bir kenara koy. Peki artık şartlar eşitlenmişken; emzirme bitmiş, 2 yıl olmuş e artık babalık öğrenilmiş, yavruyla tam ve düzgün bir bağ inşa edilmiş, ikimiz de sabah kalkıp işe gider olmuşuz, sen niye 2 kere uyanınca ay yazık da ben batwoman oluyorum hacı? Neden?
Bunun adı düpedüz işine gelmemektir.
Çıtkırıldım, ah yoruldum, ben anamın bi’ tanecik oğluyum (5 tane) ben yapamamcılıktır.
Kocaaaa, okuyo musun?
Bak bu yaptığın şey yamuktur.
Çok YORGUNUM.
Anlıyo musun?
Yarasa kadın bi gece delirip seni tırmalamasın.
Öptüm.

6 yorum:

 1. mıhırımhıırıh

  pek güldüm bu yazına.

  uçan memeli espirisi ve evliliğin sırrı tespitine.
  valla bir kez açık apaçık şekilde beyimgil bana şöyle demişti: 'ya sen annesin, seninle nasıl yarışabilirim ki, olmuyo'
  :D

  tabi ki cırlamıştım fakat saçmaymışım.

  o dönemki tempo harbiden sadece anne performansı gerektiriyordu. şimdi eşitlendik. aynı seviyede performansımız var. adam benim gibi diken üstü uyumuyordu ki. elinde değil.

  yine de senin durum farklı tabi. şartlarınız eşit. çalışıyorsunuz ve aynı oranda uykuya ihtiyacınız var. sıpacık da büyüdü.

  size bence görev dağılımı lazım. günlere bölerek sorumluluk paylaşmak... ya da sıralı kalkışlar. ya şu uyku konusunda ailecek oturup bi toplantı yapın. kesin bulursunuz bi formül.


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de su an ev erkeginin lafina koptum, "...seninle nasil yarisabilirim ki.." :)))))
   Yorumlari okuyunca kesin tislayacak beninki, bak görüyor musun ben hic kalkip yarfim etmiyorum zannetmis insanlar bikbikbik diyecek :D kalkiyor tabii git sen bak dedigimde hic kalkmamazlik etmiyor ama iste diken ustunde uyumuyir benim gibi, her vik sesine kalkmiyor ben de her seferinde uyandirmiyorum falan.. Uyaninca da narin bunyesi yamuluyor ahahhaha:) ama bir ara sirf domuzluguna kalkmiyordum yalan yok onu da yaptim itiraf edeyim...

   Sil
 2. şahane tespitler :D benim eşimde ben her söylendiğim ya "sen beni niye kaldırmıyorsun ?"der. hemen izah edeyim : eşimi uykudan uyandırıp, onun ayılıp,niçin uyandığını ve ne yapması gerektiğini idrak edeceği süreye kadar oğlan ayılır,oturur,yeniden oyun kurar :P çünkü bazı insanlar uyur ,bazıları ise kendinden geçer benim beyimgil ikinci kategoriye giriyor. direkt anestezi :D (bu arada oğlum 36 aylık oldu ben hala 2 kere kalkınca " gece uyuduk çok şükür " diyorum)kolaylıklar hepimize

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Direkt anestezi:)cok güldüm. benim koca oyle degil ama buna ragmen o kalkana kadar ben ucarak gidiyorum... ve bir de cocugun yataginin korkuluklari asansorlu, bir iki kez onu yukari cekmeden gelmis koca, arkasindan ben gidip yakaladim (icime mi dogdu nedir) o zamandan beri paranoyaklastim cocuk dusecek diye, kocam kalkip baksa da ben uyuyamiyorum...
   Gercekten hepimze kolay gelsin, ne zaman gececek bu cocuklarin uykusuz baykus halleri merakla bekliyorum...

   Sil
 3. Ehe ehe... Ben sirf burada istedigim gibi atip tutabileyim diye kocama blog yazdigimi soylemedim.😁

  Mizmiz, sanirim ana gibi olan baba cok az var ya. Yani onlara sorsan bir turlu yaranamiyorlar, bize sorsan yaptiklari asla yetmiyor. Rollerin tanimlanmasiyla ilgili ciddi sikinti var. Baba rolundeyken yapilacak seylerin kodlamasi o kadar az ki arti bir yaptiklarinda cok sey yapmis oluyorlar. Sizin hikayede de gece kalkmak annenin gorevidir seklinde algilandigi icin iki kez yapilsa dahi yardimci olunmus sayiliyor. Halbuki Blogcu Anne bunu cok guzel soyluyor: Yardim degil, is bolumu!

  Bizim de kocamla kanayan yaramiz bu. Mesela; saat yedi bucuga dogru sofradan kalktik. Ben kosa kosa kizi uyutmaya koyuldum. Uyudu. Saat sekiz onbes. Koca bir sey yapti mi? Hayir. Kosa kosa mutfaga gittim, makineyi bosalttim, kirlileri yerlestirdim ezan sesine uyanmasin diye kizi pispisa geldim, kedi miyavlamasin diye onun gonlunu eglemeye calistim. Simdi yine mutfaga gidiyorum. Ve koca final four seyrediyor.
  Yuzbin kez de soylesem, bu is kendiliginden olmuyor. Ben dersem ok, demezsem yok.

  Bizim de rutinimiz boyle iste...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Isin kötüsü beninki her yazımı okuyor da😂 mesaj atıp ondem soyledim yaziyi yayinladiktan sonra, sana biraz gömdüm ona gore dedim :)
   Yazida da dedim ya, bisey yapmiyor desem yalan, senelerdir birlikteyiz aslinda is bolumu ile yasiyoruz diyebilirim, ütü disinda herşeyi yapar, yapiyor da...
   Yine de o zihin yükü varya annelerdeki ya da yuvarlak hesap diyeyim kadinlardaki... Iste o yuk bitmiyor geçmiyor!bunun icin de adamlara cemkirmek ne derece dogru bilmiyorum yine de kendime hakim olamıyorum...

   Sil

Öcü!

İnsanların neden birbirine “öcü” gibi baktığını anlamakta zorlanıyorum. Ben de sıradan bir insan olarak bazı şeylere şaşırmaya, tanıma...